Seuran mestaruudesta kilpailtiin taas

Seuran mestaruuksista taisteltiin jälleen menneenä viikonloppuna. Aikaisemmista vuosista poiketen, tänä vuonna kilpailtiin miesten osalta uudistetusti kahdessa sarjassa: A-mestaruudesta ja B-mestaruudesta.  A-mestaruus noudatteli vanhaa tuttua kaavaa, lauantaina pelattiin kaksi kierrosta, jonka jälkeen 24 parasta pelaajaa pääsi sunnuntain finaalikierrokselle. B-mestaruudessa pelattiin lauantaina yksi kierros keltaiselta tiiltä, jonka jälkeen A-mestaruutta mukaillen 24 parasta pääsi sunnuntain finaalikierrokselle.

Ensimmäisen kierroksen jälkeen Pekka Tammisen nimi komeili tuloslistan kärjessä huimalla tuloksella 68 eli neljä alle parin. Toisena oli klubimme pro Janne Linnermo tuloksella 75 ja Jannesta yhden lyönnin perässä Sami Santala sekä Mikko Vaaralahti tuloksella 76. Ruokailun jälkeen A-miehet starttasivat toiselle kierrokselle. Toinen kierros sujui palvelupäällikkö Petteri Oksasen ja Antti Saviahon johdolla, molemmat pelasivat tuloksen 73 lyöntiä. Toisen kierroksen kolmanneksi parhaan tuloksen pelasi Jari Rouvinen tuloksella 74. Hallitseva mestari Sami Santala jätti erehdyksessä virheellisen tuloskortin ja tuli tämän vuoksi valitettavasti hylätyksi kilpailussa.

Sunnuntain finaalikierrokselle lähdettiin Pekka Tammisen (145 lyöntiä) 6 lyönnin johdossa, Jari Rouvisen (151 lyöntiä) ja Henrik Honkalehdon (152 lyöntiä) seuratessa perässä.  Kilpailun voitto ratkaistiin sunnuntaina näiden kolmen pelaajan kesken. Tammisen pelin takkuillessa etuysillä  Honkalehto kiri jo Tammisen johdon kiinni ja Rouvinenkin onnistui pääsemään kolmen lyönnin päähän. Tamminen tsemppasi taas loppua kohden ja pelasikin takaysin yhdeksällä parilla 36 lyöntiä. Kierroksen tulos oli 77 lyöntiä, mikä riitti voittoon.

 

A-miesten SCR -sarja

1. Pekka Tamminen 68-77-77=222

2. Jari Rouvinen 77-74-74=225

3. Henrik Honkalehto 77-75-76=228

Pekka Tamminen vei myös miesten HCP -mestaruuden tuloksella 66.

Tamminen Pekka

Tamminen hymy huulilla.

 

B-sarjan taisto oli hyvin tasaväkinen. Ensimmäisen kierroksen kärjessä olivat Matti Kettunen ja Eero Rikkonen tuloksilla 82. Heikki Sunna ja Markus Leivo tulivat yhden lyönnin perässä, tuloksella 84. Sunnuntain toisen kierroksen jälkeen muiden kärjessä olleiden pelionni kääntyi, paitsi Kettusen. Kettusen peli kulki loistavasti, ja hän teki sunnuntainakin tuloksen 82, joka riitti reilusti voittoon.

B-miesten SCR-sarja

1. Matti Kettunen 82-82=164

2. Martti Raunio  86-81=167

3. Jarmo Turunen 86-81=167

Kettunen Matti

Matti Kettunen B-sarjan voittaja

 

13 naista lähti taistelemaan seuran mestaruudesta. Ensimmäisen kierroksen parhaat tulokset tekivät Milla Honka ja Sini Santala.  Molemmat pelasivat tuloksen 83. Kolmantena oli Joanna Laurila tuloksella 90. Sunnuntain finaaliin starttasi  yhdeksän parasta pelaajaa.

Kristiina Junnin peli alkoi sujua paremmin sunnuntaina ja hän kirikin itsensä kolmannelle sijalle tuloksella 176 (91–85). Voitosta taistelivat viime vuoden tapaan Sini Santala ja Milla Honka. Voiton vei viime vuoden mestari Sini Santala tuloksella 164 (83–81), ja toiseksi tuli Milla Honka tuloksella 167 (83–84). Ensimmäisen kierroksen jälkeen kolmantena ollut Laurila sijoittui neljänneksi samalla tuloksella 176 (90–86) Junnin kanssa. Kolmas sija ratkesi Junnille paremman jälkimmäisen kierroksen perusteella.

Naisten HCP –mestaruus meni Hanna Tammiselle tuloksella 71.

 

Junioreiden mestaruudesta taisteli neljä junioriamme: Saara Sauren, Aksu Huupponen, Elias Linnermo ja Oliver Linnermo. SCR –sarjan ensimmäinen sija meni Aksu Huupposelle tuloksella 84. Toiseksi sijoittui Elias Linnermo tuloksella 96 ja kolmanneksi Saara Sauren tuloksella 97. Aksu Huupponen voitti myös HCP-mestaruuden tuloksella 76.

 

 

Ajanvarauslahtoaikanaytto
lahtoaikanaytto
naiset
seniorit
juniorit
facebook