Aivobogey Golf tiistaina 9.9.

Tämän vuoden Aivobogey golf pelattiin tiistaina 9.9. aurinkoisessa syysilmassa 44 pelaajan voimin.

Kilpailun pelimuotona toimi pistebogey paripeli, jossa pelaajille arvottiin parit. Kilpailu pelattiin neljän pelaajan ryhmissä, mutta oman joukkueen kokoonpano selvisi pelaajille vasta kierroksen jälkeen. Joukkueen tulokseksi muodostui kahden hengen yhteenlaskettu pb-tulos

Kilpailussa joka ryhmälle annettiin mukaan ”Superpallo”, jolla jokaisen oli pelattava 4 väylää, (yksi par 3, kaksi par 4 ja yksi par 5) jos pallo ei häviä. Väylän onnistuneesti ko. pallolla pelannut pelaaja sai vähentää tuloksestaan yhden lyönnin. Ryhmä sopii keskenään, kuka minkäkin väylän ko. pallolla pelaa. Kahdella väylällä ko. palloa ei saa käyttää. Tulospalveluun kirjataan väylän tulokseksi superpallon mukainen tulos eli yksi lyönti vähemmän kuin pelattu tulos.

Kilpailussa ensimmäiseksi sijoittuivat Markku Kontola ja Jukka Nevalainen yhteistuloksella 37+49=86 bogeypistettä. Toisen sijan nappasivat yhteistuloksella 44+41=85 bogeypistettä Anitta Niemelä ja Jukka-Pekka Lehtinen. Kolmannelle sijalle ylsivät Pentti Jokinen ja Kauko Heini tuloksella 43+40=83.

Kilpailussa oli myös kaksi erikoiskilpailua. Lähimmäksi lippua väylällä 1 löi Jukka-Pekka Lehtinen (1,37m) ja väylällä 14 lähimmäksi lippua osui Pekka Rantanen (2,24m).

Kiitokset osallistumisesta ja onnea kaikille palkituille.


Kilpailun arvottu voittajapari Markku Kontola (vas.) ja Jukka Nevalainen