Syystapaaminen päätti naisten kesäkauden

Tapaamisessa muisteltiin kesän tapahtumia, palkittiin kisamenestyjiä ja ideoitiin tulevaa toimintaa.

Runsaan kahdenkymmenen naisgolfarin joukko kokoontui klubille lokakuun ensimmäisen sunnuntain illansuussa kohottamaan syksyisen pirtsakat maljat kuluneelle kesäkaudelle. Henkilökunta oli järjestänyt tapaamiselle hienot puitteet pöytäjärjestelyjen, kynttilöiden ja tarjoilujen muodossa. Suureksi iloksemme olimme saaneet paikalle myös uusiin tehtäviin siirtyvän toimitusjohtajan Hannu Hämäläisen, jolle luovutimme pienenä kiitoksena yhteisistä neljästä golfkesästä valokuvakollaasin naispelaajista sekä Tuijan valmistaman ”äijäpiirakan”. Hannu on tehnyt merkittävän työn golfharrastuksen edistämiseksi Hyvigolfissa, ei vähiten hienon talvihallin käyttöönotossa. Lounge mahdollistaa entistä paremmin meille naisillekin talvikauden aikaisen toiminnan. Hannu on myös ollut kiitettävästi ja näkyvästi läsnä ja edesauttanut naisten tapahtumien järjestämistä. Kiitos, kiitos, kiitos Hannu!

Kahvin ja passionpannacottan kera ryhdyttiin seuraavaksi muistelemaan kesän kisoja ja muita tapahtumia ladykapteeni Tiinan esityksen mukaan.

Jo ennen pelikauden alkua naisille oli tarjolla monenlaista toimintaa: kuntosaliopastukset, siideritasting, kaveripäivä Loungessa sekä suuren menestyksen saavuttanut golfkirppis myös Loungessa. Alkukesän kisoja olivat perinteinen Ritvan päivän golf -parikisa ja kolmatta kertaa pelattu värikisa. Ohjelmassa oli myös Yöttömän yön golf aamuvirkuille. Molemmat ystävyysottelut pelattiin kotikentällämme. Aulankoa ja Kytäjää vastaan pelatussa 18. Laatu Lady Golfissa kiertopalkintopokaali pysyi edelleen hallussamme. Sen sijaan Messilää ja Tawastia vastaan pelatun ottelun pokaali palasi Messilään. Ensi vuonna pelataan Kytäjällä ja Messilässä.

Naisten perinteisesti järjestämä Eeva & 2 Aatamia pelattiin teemalla elokuva. Teema oli inspiroinut joukkueita ennen näkemättömään luovuuteen asuvalinnoissa. Naistoimikunnalla onkin tiukka paikka ensi vuoden teeman valinnassa. Kesäkauden huipennuksena pelattiin elokuun viimeisenä päivänä jo 24. Joutsen Ladies Open. Osanottajamäärä oli ennätyksellinen 80 pelaajaa, joista peräti 25 oli vierailijoita edustaen 10 eri seuraa. Ensi vuonna onkin kisan 25. juhlavuosi ja samalla voidaan juhlia Joutsen Finlandin 90 vuotista taivalta yrityksenä.

Muista tapahtumista mainittakoon heinäkuun helteissä järjestetty yön yli -kesäretki Nokialle, jossa 15 naisten porukalla pelasimme molemmat kentät eli Riverin ja Rockin. Ensi vuoden retkikohde on jo mietinnässä. Elokuun lopulla teimme myös ilta-aurinkoisen taideretken Kaukasten Middle of Nowhere -näyttelyyn.

Tapaamisen ohjelmassa oli tietysti myös palkintojenjako. Naisten Shootoutiin lähti heinäkuisena iltana 13 pelaajaa, joista palkinnoille taituroivat A-sarjan voittaja Anneli Miettinen sekä B-sarjan voittaja Tiina Lundgren. Viikkokisaa pelattiin 15 viikkoa ja kisan kokonaistulos ratkesi neljän parhaan viikkokisan keskiarvon ja finaalin tuloksen summan perusteella. Finaaliin osallistumisoikeus oli 14 pelaajalla, joista 12 oli mukana finaalissa. Lähtötilanteessa varsin monella oli mahdollisuus voittoon, koska erot olivat minimaalisia. Palkinnoille pääsivät johtopaikkansa loppuun asti säilyttänyt Tarina Viita-aho (38,75+36=74,75 pistettä), finaalissa huiman loppukirin ottanut Tuija Järvinen (36,50+38=74,50 pistettä) sekä kolmossijalle kirinyt Anneli Miettinen (38,25+37=73,25 pistettä). Parhaan scratch-tuloksen palkintoa tavoiteltiin viidellä välin 84-86 tuloksella. Vuokko Miikki oli kiistaton voittaja tehden näistä kolme: huipputulokset 84, 85 ja 86 lyöntiä. Parhaan yksittäisen pb-tuloksen palkinnon kuittasi Tiina Lundgren 43 pisteen kierroksella. Parhaan tasoituksellisen eclectic-tuloksen palkinnon 60,50 lyönnillä ansaitsi tänäkin vuonna Riitta Teiniranta, joka oli paras myös eclectic-scratchissa tuloksella 69 lyöntiä. Kaikkien viikkokisaan osallistuneiden kesken arvottiin vielä kannustuspalkinto, joka osui Eija Rantaselle. Eija olikin yksi kolmesta kaikilla viikoilla kisaan osallistuneesta ahkerasta. Aplodit annettiin myös naisten lyöntipelimestaruuden ylivoimaisesti voittaneelle Sari Ohtoselle sekä reikäpelimestarille Tarja Lähteiselle.

Kun menneet oli muisteltu, siirryttiin ideoimaan tulevaa Anittan johdolla. Keskustelu pöytäryhmissä kävi vilkkaana ja naistoimikunta sai varmasti hyviä eväitä talven ja ensi kesän tapahtumien suunnitteluun. Tulevasta kerromme tarkemmin, kunhan toimikunta saa koostettua palautteet ja ideat. Tarkoituksena on hyödyntää Loungea nyt säännöllisemmin naisten tapaamispaikkana. Lisäksi syksyn yritysvierailu Nordic Reiseen on jo sovittu ja ilmoittautuminen avattu tapahtumakalenterissa.

Jäsenten nimeäminen naistoimikuntaan sujui myös sutjakkaasti. Tänä vuonna mukana olleista Kirsi Hirvonen jättää paikkansa. Kiitos Kirsille monivuotisesta työstä toimikunnassa! Muut toimikunnan jäsenistä jatkavat tauotta talvikauden toiminnan parissa, joten kiitos tähän astisesta Leena Eskola, Tuija Järvinen, Mervi Linnermo, Anitta Niemelä, Anne Oksanen ja Tarina Viita-aho. Uutena jäsenenä mukaan saatiin Soila Laakso. Tervetuloa joukkoon tuomaan tuoretta näkökulmaa, Soila!

Tapaaminen huipentui Kaikki voittavat -arvontaan, jossa palkintopöytä oikein notkui valinnan varaa. Kiitos kaikille palkintoja tuoneille ja toivottavasti jokainen löysi jotain mieluista tai hyödyllistä mukaan otettavaa.

Kiitos kaikille golfnaisille kesästä ja nähdään pian talvikauden tapahtumissa!

Tiina Lundgren, ladykapteeni