Palvelunumero
   0600 550 974
0,83 €/min + pvm/mpm
   toimisto@hyvigolf.fi

TULOSPÖRSSI 2017

 

Mestikset

Mestaruuskisat pelattiin tänä vuonna hieman uusitulla tavalla. Yleinen sarja oli jaettu kahteen sarjaan tasoitusrajalla. A-sarjaan saivat osallistua kaikki halukkaat ja B-sarjaan oli tasoitusraja 9,5 ja sitä suuremmat. Yhteensä yleiseen sarjaan osallistui 63 pelaajaa, 37 A-sarjaan ja 26 B-sarjaan. Naisten sarjassa oli 14 pelaajaa.

A-sarjassa pelattiin vanhaan malliin kaksi kierrosta lauantaina, jonka jälkeen cut ja sunnuntaina viimeinen kierros. Lauantain aamukierroksella Pekka Tamminen pelasi hienosti bogeyfree-kierroksen tulokseen 68 (-4). Lauantain toisella kierroksella aloittivat muut hurjan takaa-ajon ja sunnuntaina kierroksen puolivälissä olikin jo jännittävän tiukka tilanne. Pekka kuitenkin piti pelin kasassa ja voitti lopulta kolmen lyönnin erolla. Pekalle siis mestaruus, Jari Rouvinen hopealle ja Henrik Honkalehto 3 lyöntiä Jarille hävinneenä pronssille.

Voittoparisk

Pokaalirohmut syyskokouksessa, Hanna ja Pekka Tamminen. Pekka Tamminen voitti seuran mestaruuden sekä lyöntipelissa että reikäpelissä.

B-sarjassa pelattiin molempina päivinä yksi kierros. Lauantain kierroksen jälkeen oli cut, josta jatkoi sunnuntaille 24 parasta. Lauantain jälkeen kärjessä olivat Matti Kettunen ja Eero Rikkonen. Kahdeksan pelaajan kärki mahtui kuitenkin välille 82-85 lyöntiä, eli tiukka sunnuntai oli luvassa. Sunnuntaina parasta peliä esittivät Martti Raunio ja Jarmo Turunen, mutta Kettusen pidettyä pään kylmänä ei takaa-ajo riittänyt hänen voittamiseen, vaan Matti otti B-sarjan historian ensimmäisen mestaruuden kolmen lyönnin erolla ennen Rauniota ja Turusta.

Naisissa Sini Santala otti lauantain jaetun kärkipaikan jälkeen sunnuntaina niskalenkin Milla Hongasta myös kolmen lyönnin erolla. Pronssille naisissa nousi Kristiina Junni, paremmalla sunnuntain tuloksella kuin Joanna Laurila.

Junioreissa maaliin selvisi 3 pelaaja, joista Aksu Huupposelle selkeä voitto. Lue lisää Aksusta täältä!

Laatukoru Scramble Open

Laatukoru Scramble pelattiin heti alkukaudesta, lauantaina toukokuun 20. päivä. Kilpailu oli jälleen pelureiden suosiossa ja tulikin ennakoidusti helposti täyteen. Scrambleen kuuluvasti tulostaso oli, ainakin voittajien osalta, kova. Nettotulos 60 ja neljän lyönnin ero toisiksi tulleisiin takasi Leo Maliselle ja Tarmo Kivilahdelle oikeuden voittopuheen pitämiseen. Parhaasta SCR-tuloksesta vastasi parivaljakko Juuso Kuronen – Patrik Patova (65).

Hyvinkää 100 v. Open

100-vuotiasta Hyvinkäätä juhlittiin pelaamalla Open-kilpailu heinäkuun alussa. Hyvinkäätä kunnioittaen kilpailuun osallistui 105 pelaajaa ja olihan palkintojen jakoon valjastettu seuran jäsenenäkin toimiva sivistystoimen johtaja Pentti Halonen. Kilpailussa pelattiin kaksi sarjaa, HCP ja SCR. HCP-sarjan voittoon pelasi Timo Akkanen nettotuloksella 70 (38 pistettä). SCR-sarjassa parhaiten pelasi Janne Linnermo, tulos 73. Koska Janne on ammattilainen, meni amatöörikilpailun voitto Pekka Tammiselle, tulos 76.

 

Seuran mestaruuskilpailut   
Yleinen scr A   tulos     
1 Pekka Tamminen 222    
2 Jari Rouvinen 225    
3 Henrik Honkalehto 228    
Yleinen scr B          
1 Matti Kettunen 164    
2 Martti Raunio 167    
3 Jarmo Turunen 167    
Naiset scr          
1 Sini Santala   164    
2 Milla Honka   167    
3 Kristiina Junni 176    
Juniorit scr          
1 Aksu Huupponen 84    
Seniorit scr          
1 Jarmo Lonkola      
2 Jarmo Turunen      
3 Martti Raunio      
Seniori naiset scr        
1 Tarja Lähteinen      
2 Kristiina Junni      
3 Vuokko Miikki      
Shoot out      
1 Sami Santala      
2 Petteri Oksanen      
3 Timo Salonen      
     
Hyvinkää Tour -  finaali      
Scr-sarja      
1 Rouvinen Jari 73  
2 Salonen Timo 75  
3 Viremo Mikko 78  
       
 Hcp-sarja Tot Slope Net  
1 Vuotovesi Vesa 75 7 68  
2 Jansson Jonas 77 8 69  
3 Petäjä Kari   86 14 72  
   
 

Kaikkien kisojen tulokset löydät täältä!

 

< Takaisin sisällysluettelosivulle

kenttaesittely

Tarvittaessa tavoitat meidät:
Palvelunumero

0600 550 974
0,83 €/min + pvm/mpm
toimisto@hyvigolf.fi

hyg eb 1 2017

Lataa uusin lehti klikkaamalla kuvaa.

 

hyg sponsorit finpremium 270
hyg sponsorit golfcenter 270
hyg sponsorit 08
LogoRexel Blue CMYK
hyg sponsorit estrella 270
hyg sponsorit 05
hyg sponsorit 09
hyg sponsorit 01
hyg sponsorit 10
hyg sponsorit 04
hyg sponsorit 03
hyg sponsorit 13
hyg sponsorit 11
hyg sponsorit 17
hyg sponsorit 06
hyg sponsorit rta 270
hyg sponsorit 14
hyg sponsorit 09
hyg sponsorit 09
hyg sponsorit kiinteistomaailma
hyg sponsorit tuplawoltti 270
hyg sponsorit akasten 270
hyg sponsorit noblessa 270
hyg sponsorit samu vilkman 270
hyg sponsorit jatke 270
hyg sponsorit efima 270